מחברים אותך לעתיד

MacOS Catalina – מערכת ההפעלה החדשה של המק

מקור: אפל

מה בפוסט?

מערכת ההפעלה החדשה למחשב המק שלכם לוקחת את הכוח של המק שלכם, קדימה. 

בכנס השנתי של אפל wwdc השיקה אפל את העדכון למערכת ההפעלה. מערכת ההפעלה בסימן של יותר. מערכת ההפעלה מכוונת לתת יותר ממה שקיים. לאפשר להשתמש באפליקציות חדשות שחלקן מגיעות מהאייפד. לאפשר לשפר את עמדת העבודה ולהרחיב את היצירתיות של המשתמשים. 

מוזיקה, טלוויזיה ופודקאסטים 

מקור: אפל

שלושת השירותים האלו של אפל היו מוטעמים בתוך אפליקצית האייטיונס ההיסטורית. הגיע הזמן להיפרד וכל אחד מהשירותים מקבל אפליקצית ייעודית משלו. כך כל אחד מהשירותים יוכל להתפתח לכיוון שלו מבלי התלות במגבלות של אייטיונס. 

אפליקציות של האייפד – על המק

אפל מאפשרים למפתחים של ios להגיע גם למחשבי המק בקלות יתרה עם פלטפורמת ״מרציפן״ שקיבלה שם חדש ״קטליסט״. מטרת הפלטפורמה היא שימוש בכלים שיש בפיתוח של ios להיות שימושים גם על מחשבי המק. בעזרת מאמץ קטן נוסף מצד המפתחים הם מקבלים את האופציה להגיע גם למשתמשי המק. זה כולל גם משחקים. 

האפליקציות של המק – חכמות יותר 

מקור: אפל

תמונות- אפליקצית התמונות מאפשר מראה דינמי אשר יציג את התמונות והזכרונות שלכם בצורה מדהימה. האפליקציה תרכז את התמונות והזכרוונות החשובים ביותר בלי כפילויות ותצלומים לא חשובים. תוכלו לראות את התמונות ע״פ ימים, חודשים או שנים ולקבל קדימונים עבור כל אחד מהם. 

פתקים (Notes) – קל יותר למצוא, קל יותר לשתף. האפליקציה מקבל שיפור אשר מאפשר תצוגה של גלריה וחיפוש עוצמתי שיעזור למצוא את הפתקים שלכם. תוכלו לשתף תיקיות בכדי לעבוד יחד עם עוד מספר חברים או קבוצות. אפשרויות חדשות לשימוש בצ׳ק ליסטים ועוד. 

משימות ארגון, מקבל ארגון מחדש. אפליקציה המשימות נבנתה מחדש עם עיצוב מחדש ואפשרויות חדשות ליצור, לארגן ולסדר את המשימות שלכם. ניתן להוסיף מסמכים ונוסף סרגל המאפשר בלחיצת כפתור להוסיף מיקום, תזכורת ודגל. 

ספארי – התחילו לגלוש, במהירות. 

עמוד הפתיחה מקבל עדכון שיעזור לכם לנווט בדיוק למקום שאתם צריכים, בקלות. סירי מקבלת ממשק פנימי המאפשר לה להציע לכם אתרים שיכולים להיות רלוונטים באותו הרגע או לינקים מהרשימות שלכם או לינקים מההודעות ועוד. 

אייפד כמסך נוסף 

מקור: אפל

משתמשים אשר משתמשים באייפד ובמק יוכלו להנות מהאייפד כמסך נוסף למק. אבל לא סתם מסך נוסף, מסך אשר מאפשר להשתמש בו יחד עם העט, בדיוק כמו באייפד. ואפל כמו אפל, זה יעבוד מושלם. 

זמן מסך – עכשיו גם במק

תוכלו להגביל ולשלוט על השימוש שלכם בכל אפליקציה. כמה זמן השמתמשתם באפליקציה ובמחשב בכלל בכל יום. תוכלו גם להגביל את השימוש בכדי למנוע שימוש יתר באפליקציות שאתם לא מעוניינים. 

אבטחה ופרטיות

חומרההt2 הוא שבב המיועד לאבטחה במחשבי מקינטוש חדשים. באמצעותו אפל יכולים לוודא שאתם מריצים תוכנות בטוחות בלבד יחד עם אפשרות להצפין את כל המידע המאוחסן במכשיר. בנוסף, הוא השבב מציג אימות מאובטח באמצעות touch id ותשלומים מאובטחים עם אפל Pay. 

אחסון מבודד למערכת ההפעלה – מערכת ההפעלה תפעל בבידוד על הכונן בכדי להבטיח ששום דבר בטעות לא ידרוס או יפגע בקבצי מערכת ההפעלה החיוניים. פיצ׳ר ״שומר הסף״ יריץ בדיקת אבטחה לכל אפליקציה חדשה לפני שאתם מריצים אותה על המק שלכם. 

מידע מעכשיו אפליקציות יצטרכו לקבל מכם אישור בכדי לגשת לקבצים ותיקיות על שולחן העבודה, אייקלאוד דרייב, וכוננים חיצוניים כך שתמיד תוכלו לשלוט על המידע שלכם. בנוסף, מערכת ההפעלה תיידע אתכם לפני שאפליקציות מקבלות מידע על שימוש במקלדת או תמונות ווידאו על המסך. 

Find My 

זוכרים את מצא את האייפון שלי? אז עכשיו זה זה ייקרא מצא את, יאפשר למשתמשים למצוא את המכשירים האבודים שלהם – גם אם אין להם קליטה וגם אם הם כבויים. איך אפל עושים זאת? הם משתמשים בשבב הבלוטוס בכדי לאתר מכשירי אפל קרובים אחרים שיאפשרו לשלוח את המיקום. אפל כמובן דאגו לתזכר שאין צורך לדאוג מפני חיי סוללה או פרטיות של המכשירים המעבירים מיקום, הכל מוצפן ברמה הגבוהה ביותר והמידע של המיקום עובר בין המכשירים בלבד בלי לצאת החוצה. 

נגישות 

שליטה באמצעות קול – מעכשיו משמתשים בעלי מוגבלויות יוכלו לשלוט כמעט על כל אלמנט במערכת ההפעלה ולנווט בקלות באמצעות הקראה קולית. 

אופציה לחיבור מסך גדול יותר אשר יציג את המידע החשוב בzoom. 

מעבר על טקסט ולחיצה על מקש הקונטרול יאפשר להגדיל את הטקסט לגודל גדול יותר יחד עם שמירה על רזולוציה גבוהה. 

מערכת ההפעלה הטובה בעולם?

אפל אכן השקיעו המון מאמצים בפיתוח מערכת ההפעלה, אומנם השינויים אינם מהפכניים אך הם בהחלט מהווים צעד אחד קדימה. מערכת ההפעלה גם ככה מאוד מאוד מתקדמת, כל התקדמות נהפכת קשה וארוכה עוד יותר ומהווה צלילה לעומק ושיפור של אלמנטים קטנים אשר יחד מרכיבים מערכת טובה מאי פעם, וכנראה הטובה, היעילה והבטוחה ביותר בעולם.

סקירה מלאה אודות iOS 13 , מערכת ההפעלה לאייפון