מחברים אותך לעתיד

שבוע עם אפל מפס

IMG_5073

מה בפוסט?

עם מכשיר האייפון היקר שלנו מגיעות שלל אפליקציות סופר איכותיות המותאמות במיוחד למכשיר ופועלים ברמת אופטימזציה מושלמת. יחד עם זאת, האפליקציות האלו לא תמיד מספקות את כל הפיצ׳רים שאפליקציות צד שלישי מספקות. אבל, בהרבה מקרים שווה לבדוק מה הן מציעות והאם יש יתרונות. במקרה של הApple Maps צריך לבדוק האם היא מאפשרת לעבור את היום כמו שצריך. האפליקציה צריכה להיכנס לנעליים הגדולות של וויז שהיא כמעט מושלמת ומספקת יתרון ענק! על פני כל שאר המתחרות, הקהילה שמספקת עדכונים לגבי כל דבר שקורה בדרך. 

היום הראשון

כל ההתחלות קשות, לא קלישאה, סיפור אמיתי. היום הראשון בשימוש עם המפות של אפל בניווט בנסיעה מהרצליה לפתח תקווה היה פשוט איום ונורא.

נתחיל בבסיס, האפליקציה מעדכנת את שעת ההגעה הצפויה בכל כמה מאות מטרים. לא עקבית אבל גם לא בצורה מוגזמת, העדכונים הם דקה לפה ועד 3 דק לפה. עד ש… מגיעים לפקק מטורף ולא צפויה בחב פתח תקווה. הפקק נמצא שם קבוע וזה לא משהו חדש, ממש ליד בית החולים. בכביש יש עבודות של הרכבת הקלה אשר גורמות לבלאגן רציני בתנועה, לא משהו חדש, כבר לפחות שנה. אז עומדים בפקק, גם את זה נעבור, מדובר בסך הכל בכמה דקות שאף אחד לא ידאג להחזיר לחיי. 

אז עוברים את הפקק ומגיעים לפניה ליציאה מהכביש הראשי ומגלים שאסור לפנות שמאלה בפנייה שהמפות מכוונות אותי לפנות. אוקיי, נאלתר. 

בדרך חזרה מפתח תקוה להרצליה השוותי את מה שהמפות מכווינות לוויז, 2 דרכים הפוכות לגמרי! לצערי דעתי הוסכה אבל לא היה משהו חריג, סהכ עבר חלק. 

יתרון ענק שמצאתי באפליקציית המפות המובנית לעומת הוויז היא שהמפה מופיעה במקום מסך הנעילה בזמן ניווט. פשוט פיצ׳ר גאוני! במידה והמסך נעול אין צורך לפתוח את המכשיר בכדי להגיע לניווט.

חסרון ענק, אין את הכפתור הכל כך כייפי של ספוטפיי בפינה למעלה מצד ימין. 

היום השני

מתחילים את הבוקר בנסיעה לעבודה, לוחצים על הלוגו המהמם של המפות ומיד המפה עולה, באופן חלק כמו שרק באפל יודעים לעשות. לעומת הוויז אשר פותח גלגל טעינה חושב ומזיז את המפה, נראה כל פעם כאילו הרגע הערנו אותו משינה מתוקה. 

יוצאים לדרך והמפות מציעות 2 דרכים, באחת ההגיונית היא בוחרת בעצמה ומתחילה בניווט. רגע, מה הדרך החלופית? סיבוב של 3 ק״מ לא הגיוני בשום צורה.

אז נסיעה של 20 דקות בדרך הרגילה והכל יפה. מה עם הזמנים? 

  • שעת ההגעה המשוערת 9:15
  • תוך כדי שעת ההגעה המשוערת עלה ל9:20
  • ולבסוף מגיעים ב 9:16

סה״כ נסיעה לא רעה. 

היום השלישי 

נסיעה מהרצליה לראשון לציון לאולם האירועים Lago. 

אפליקצייה המפות של אפל לא מצאה את לאגו בעברית ביצוע חיפוש באנגלית מניב את התוצאה. יאללה יוצאים לדרך! אבל רגע, למה הוא מכווין צפונה? מסתבר שכנראה שהיה באג באפליקציה והוא הכווין אותי למיקום בנתניה. 

אוקיי, הבטחתי שבוע של שימוש באפליקציה – מוסיף ידנית פין על המפה לאן אני מעוניין להגיע ומתחילים בנסיעה אבל הסקרנות גברה והשוויתי את המסלול עם וויז, האמת כמעט אותו מסלול, לא אמור להיות פער בין הזמני הגעה. אפליקצייה המפות של אפל הראתה 23 דק׳ והוויז 32 דק׳ – נחשו מי צדק? 

היום הרביעי

הגיע היום שבוע החלטתי שאני לא קורבן יותר של הכישלון הזה. עוד כמה ימים הם לא מה שיגרמו לנו לחשוב אחרת. הסיכון הכרוך בלנסוע עם המפות של אפל בישראל פשוט לא משתלם, זה יכול לעלות בדקות ארוכות. 

וויז לא מושלמת אבל המסלולים שהיא מייצרת הם אדירים והטובים ביותר. 

בהמשך, בדיקה מול גוגל מפות אשר החלה בהטמעה של המידע של וויז באפליקציה. 

מספר ימים לפני פרסום הכתבה, אפל ערכו את האירוע השנתי שלהם של חודש מרץ. טים קוק ציין שאפליקציית המפות היא האפליקציה שמשתמשים בה הכי הרבה מבין אפליקציות הניווט. אומנם בישראל אנחנו לא מוצאים את הסיבה, אך כנראה שחו״ל ובארה״ב בפרט המצב טוב יותר.