מחברים אותך לעתיד

מסכים מתקפלים האם זה העתיד?

Huawei-Mate-X0

מה בפוסט?

ממש בשבועות האחרונים הושקו מספר של מכשירים חכמים מהדור הבא, אולי. לטענת היצרניות העתיד נמצא במסכים מתקפלים. מה הם בעצם סמארטפונים חכמים בעלי מסך מתקפל? אז יש מספר פרשנויות והסברים לאיך המכשירים צריכים להיראות ומה תיהיה חווית השימוש בהם. הדגמים הם דגמים ראשונים וחלקם ברמת האב טיפוס ועדיין לא בשלים, רואים את זה בקלות. 

מסך מתקפל, למה? 

התשובה המתבקשת היא ככה, כי אפשר. מחלקות הפיתוח של החברות הגיעו למשהו וחייבים לייצר ממנו מוצר. זה ממש לא מוצר הנולד עקב פתרון לצורך מסוים, ההיפך הוא הנכון – נולד הפתרון ועכשיו נשאר למצוא לו שימוש ראוי. 

מה אפשר לעשות עם מסך מתקפל? 

המון, המסך גדל ללפחות פי 2 בגודל ומאפשר להפוך את הסמארטפון לטאבלט. אז בעצם כל מה שאפשר לעשות בטאבלט אפשר לעשות גם בסמארטפון. אבל רגע, מה אפשר לעשות בטאבלט שאי אפשר לעשות בסמארטפון? אז זהו, כרגע אין משהו כזה מיוחד שיותר נוח לעשות בטאבלט. אם מחברים מקלדת אז אולי לכתוב מאמר אבל מבחינת גלישה באינטרנט ושימוש באפליקציות כנראה שנגיע לאותה התוצאה. 

הטאבלט הנמכר בעולם הוא האייפד. הדגמים החדשים של האייפד פרו, הדגם המקצועי מאפשרים קצת יותר, שימוש באפליקציות במקביל, שימוש במקלדת ובעט, מהירות גבוהה יותר. אבל מבחינת דפדפן הוא עדיין מוגבל לדפדפן של האייפון שהוא לא בחצי מהרמה של דפדפן של מחשב. 

עם כל היכולות הללו או בעצם החוסר יכולות הללו, למה שמישהו ירצה לייצר סמארטפון שהופך לטאבלט? שעולה יותר מסמארטפון וטאבלט ביחד? אני מניח שהנקודה ברורה. 

המכשירים הראשונים שהוצגו לעולם ומאפשרים רכישה מיידית הם מכשירי הגלקסי פולד והוואוי מייט איקס. שני ענקיות הסלולר פירשו את החוויה בצורה קצת שונה. לסמסונג גלקסי פולד יש שני מסכים אחד קטן ואחד גדול שמתקפל. בעצם, הגלקסי פולד כשהוא מקופל הוא לא משתמש במסך המתקפל, רק במסך הקטן. לעומת זאת, הוואווי מייט איקס משתמש במסך אחד בלבד. כאשר המסך מקופל רק חלק מהמסך פועל ומייצר תחושה של סמארטפון רגיל למדי. כאשר הגלקסי פולד מקופל הוא מייצר רווח בין שני החלקים, הוא לא מתקפל עד הסוף. גם בוואווי זה ככה אבל וואווי השכילו לתכנן ולעצב את המכשיר כך שזה לא יורגש. כל הרכיבים חוץ מהמסך, סוללה, זכרונות, מעבדים  ומצלמות, דחוסים לבליטה באחד הצדדים כך שהמסך מקופל הוא משתלב מושלם עם הבליטה. 

בסרטון העדכני ביותר עד כה ניתן לראות את הגלקסי פולד:

בסרטון הבא ניתן לראות את הוואווי מייט X:

המכשירים המתקפלים הראשונים

המסכים המתקפלים של המכשירים: 

בגלקסי פולד המסך הגדול בגודל של 7.3״ והמסך הקטן בגודל של 6.4״. 

בוואווי המסך בגודל של 8״ וכאשר הוא מקופל גודלו 6.6״. בנוסף לכך, במייט איקס המסך האחורי נשאר בשימוש, למשל כאשר אתם מצלמים אז המצולם יוכל לראות במסך האחורי בגודל 6.4״ את הצילום עוד לפני שהוא נלקח. בעצם בעת שהמסך מקופל, המסך מתחלק לשני חלקים, אחורי וקדמי. ושניהם שימושיים לכל מיני שימושים שונים. בהחלט מבריק מצד וואווי. 

מחירים 

המחירים של המכשירים יקרים להחריד. לא רציונליים ולא רלוונטים ל95% מהאוכלוסיה. בטח כשעדיין לא הוכיחו שיש תועלת במכשירים כאלה. 

מחירו של הגלקסי פולד – 1980$. 

מחירו של הוואוי מייט איקס – 2600$. 

במחירים שכאלה ניתן לרכוש גלקסי 10 פלוס (999$) או אייפון x (999$) ואייפד פרו הכולל מקלדת ועט (כ1600$) או מחשב אפל מקבוק פרו (1600$).  אשר יפיקו הרבה יותר תועלת ממכשיר שעדיין לא בשל ובטח אין לו את הכוח עיבוד שיש במחשב או באייפד פרו.

מה לגבי הגנה? 

אז איך אפשר יהיה להגן על המכשירים? 

כנראה שפחות יהיה צריך מגנים, המסכים גמישים וכנראה שפחות שבירים. בטוח שיהיה אפשר למצוא פתרונות. 

מה שכרגע יותר מעניין יהיה איזה אביזרים יגיעו שיאפשרו למכשירים המתקפלים להיות שימושיים יותר. אולי מקלדות מיוחדות? 

אנחנו בפתח של עידן בהחלט מעניין. 

אז מה יהיה 

המכשירים כרגע הם בגדר גימיק בלבד. הם אינם יותר טובים מסמארטפונים בתצורה הקלאסית ובטח לא יותר טובים ממכשירי טאבלט או מחשבים מתקדמים. השילוב הזה הוא בעצם פשרה אחת גדולה כרגע, בטח כשהטכנולוגיה עדיין לא בשלה ועדיין לא מאפשרת שימושים מתקדמים ובטח לא חלקים לשימוש. בטוח שיש חריגים ו/או יוצאים מן הכלל אשר ימצאו במכשירים האלה שימוש מצוין, אבל כנראה שמרבית המשתמשים יוותרו על מכשיר שכזה. לפחות עד שהמחירים ירדו והטכנולוגיה תיהיה בשלה קצת יותר.
אנו נמצאים בתקופה מעניינת ביותר. הישארו מעודכנים!