מחברים אותך לעתיד

אנדרואיד Q

q-logo

מה בפוסט?

אז אחרי שנרגענו מההייפ של מסכים מתקפלים, נחזור למציאות ונדבר על דברים בסיסיים יותר כמו פרטיות. 

במידה ופרטיות חשובה לכם, איך אתם עדיין משתמשים במכשירי אנדרואיד? למה לא באייפון? ספרו לנו בתגובות. 

במידה ואתם עדיין משתמשים במכשירי אנדרואיד, למרות שהפרטיות חשובה לכם, תשמחו לגלות כי הגרסה הבאה של אנדרואיד הנקראת Q מאפשרת לשלוט הרבה יותר על הפרטיות שלכם. 

פרטיות נהפך לעניין חשוב ביותר עבור משתמשים רבים בעולם וגוגל רואה את המגמה ומפתחת פתרונות עבור המשתמשים. אין ספק שאפל עם האייפון מספקים רמת אבטחה גבוהה משמעותית. יחד עם זאת, אפל היא אולי החברה היחידה מבין הענקיות שהמודל העסקי שלה לא מבוסס על נתוני הצריכה ואופן השימוש של השמתשמשים. 

הגרסה הקודמת של אנדרואיד (פאי) כבר החלה בהטמעה של פיצ׳רים המשפרים את רמת האבטחה כמו: הצפנת קבצים, הצפנת גיבויים, תמיכה ביותר סוגי אבטחה ביומטרית, שימוש בחומרה לאבטחה של עסקאות, שיפור אבטחה בתוך אפליקציות. 

אז מה בעצם צפוי לנו בגרסה החדשה של אנדרואיד? 

  • הגבלה על שימוש באחסון של המכשיר – אפליקציות יכולות מעכשיו לאחסן באחסון המוקצה להן בלבד ולא על האחסון הכולל. הפרדה כזאת משפרת משמעותית את האבטחה ואפליקציות זדוניות לא יוכלו להשתלט על כל האחסון של המכשיר. 
  • מיקום – פיצ׳ר חדש נוסף הוא אופציה לאפשר לאפליקציות להתשתמש במיקום של המכשיר בשני אופנים שונים: כל הזמן או בעת שימוש במכשיר. כמובן שיש במכשיר גם את האופציה לא לאפשר בכלל. 
  • שליטה על פתיחת אפליקציות ברקע- הפיצ׳ר מאפשר להגביל אפליקציות מלהידלק ברקע ללא בקשת המשתמש. כל זאת כמובן מאפשר למשתמש לבחור האם לאפשר לאיזה אפליקציות ולאלה לא.
  • הגבלה על זיהוי המכשיר- אפליקציות צד שלישי ו/או אתרי אינטרנט לא יוכל לזהות את המספר הזיהוי הייחודי של המכשיר imei, mac ומידע זהה נוסף.
  • מיקום ורשת – אפליקציות מעכשיו צריכות אישור מיוחד לזיהוי סריקות אלחוטיות של ווי-פיי, בלוטוס׳, טלפון ומידע של המצלמה. 

פיצ׳רים 

מולטי טאסקינג – גוגל פוזלים לעתיד ומזהים את הכוח העצום שיש במכשירים הניידים. יחד עם הגדילה הבלתי פוסקת של גודל המסכים, גוגל מאפשרים שימוש טוב במולטיטאסקינג ובגרסת הקיו יהיה ניתן כבר להשתמש בשני אפליקציות אחת ליד השנייה ששתיהן פועלות רצוף לעומת אחת בhold בגרסה הקודמת.  כמובן שזה גם תואם את המגמה של מכשירים מתקפלים ומכשירים בעלי שני מסכים. 

ערכות נושא – אחד הדברים האהובים באנדרואיד היא האפשרות לעצב ולסדר את המכשיר באופן אישי. לעומת אייפון, כמעט כל מכשיר נראה אחרת עם פונטים שונים, צבעים שונים, סידור אפליקציות שונה ועוד… 

אחד הפיצ׳רים שנוספים באנדרואיד q היא היכולת לשנות את הצבעים המודגשים במערכת ההפעלה, לדומא, לחצן כאשר הוא לחוץ הוא מחליף את צבעו, אבל בדרך כלל לצבע אשר מוטמע במערכת מראש ולא ניתן לשינוי על ידי המשתמש. הפיצ׳ר החדש יאפשר למשתמש לשנות ולבחור בין כמה צבעים. 

שיתוף אחת הפעילויות המרכזיות הן שיתוף צילומים מסך, לינקים ותמונות עם חברים ובני משפחה. ולעיתים גם לצרכי עבודה, גוגל השכילו לשפר את מערכת השיתוף ובכל פעם שתפתחו את כפתור השיתוף, המערכת תציע לכם לשתף עם אנשי הקשר שאיתם אתם משתפים בדרך כלל וגם באיזה פלטפורמה. 

מצב חשוך – מצב זה קובע כי כל מערכת ההפעלה ואפליקציות תומכות יהיו בעלות רקע כהה או שחור לחלוטין. לפיצ׳ר זה יתרונות רבים, הפחתה של חיי סוללה במכשירים בעלי מסכי oled (כל מכשירי הדגל), הפחתת סינוור של המשתמש, הפחתת הסחות דעת על המשתמש. מצב זה מאפשר לראות באמת את התוכן שחשוב ולא להסתנוור משוליים לבנים אשר מסנוורים את העיניים. כמובן שמצב זה גם בריא יותר.

אנדרואיד q מביאה שיפורים רבים למערכת ההפעלה אך לא מביאה בשורה של ממש. מערכת ההפעלה החדשה אינה מהפכנית ואינה מביאה שינויים שלא נראו מעולם, להיפך את רוב הפיצ׳רים אנחנו מזהים מהאייפון והם ממש לא חדשים להרבה משתמשים. 

יחד עם זאת, אנחנו מבינים שמערכת ההפעלה באמת כבר נמצאת במקום טוב מאוד ויציב מאוד ואינה דורשת שינויים מהותיים בכדי להרגיש טוב יותר. אבטחה ופרטיות בהחלטה תחום שיש המון מה לשפר ותמיד חשוב. אנחנו רואים שגוגל באמת משפרים את הנושא וזה ראוי להערכה.